Grzybica paznokcia

Grzybica paznokcia (onychomycosis) jest jedną z najczęstszych dolegliwości doskwierających paznokciom. Stanowi ok. 50% zgłaszanych chorób paznokci. Występuje wówczas, gdy struktura paznokcia (stopy lub dłoni) zostaje zainfekowana przez grzyba.

Grzybica paznokcia zazwyczaj wygląda nieprzyjemnie: paznokieć grubieje, jest przebarwiony (powstają na nim plamy, pasma lub wysepki w kolorze żółtym, brązowym lub białym), staje się łuskowaty, łamliwy i powoduje nieprzyjemne dolegliwości.

Większość grzybiczych infekcji paznokci początkowo stanowi łagodne zakażenie małej części paznokcia. Niestety, stan ten nie ulega poprawie bez leczenia. W stanie nieleczonym infekcja nasila się i obejmuje coraz większą część paznokcia, prowadząc do jego całkowitego zniszczenia lub nawet odpadnięcia.

Wspomniana infekcja jest często powodem zmartwienia. Osoba nią dotknięta musi zmierzyć się z kłopotliwym wyglądem paznokci, bólem oraz obawą o rozprzestrzenianie się infekcji na dowolną część paznokcia.

Przyczyną przebarwienia paznokcia jest zainfekowanie płytki paznokciowej przez grzyby. Proces ten narasta w miarę upływu czasu, powodując odłączenie się płytki paznokcia od łożyska, utratę naturalnego różowego zabarwienia i tworzenie się obszarów koloru żółtego, brązowego lub białego.

Preferowane produkty


Grzybica paznokcia

Zobacz również

  • o Stopach
  • Komfort Chodzenia
  • Komfort Chodzenia

DolegliwościPodaj e-mail