Halluksy

Halluks to kościsty guz, zazwyczaj u podstawy palucha. Powstaje, gdy paluch stopy porusza się do przodu, a drugi palec stopy nachodzi na niego lub chowa się pod nim. Halluksy są nie tylko bolesne, lecz także deformują stopę. Dlatego znalezienie wygodnych butów staje się trudnym zadaniem.

Profilaktyka

Prawidłowo dopasowane buty mogą zahamować rozwój halluksów, natomiast różnorakie produkty amortyzujące zmniejszają ból, jaki kościsty guz zazwyczaj powoduje. W przypadku podejrzenia o tworzenie się halluksa, należy skonsultować się z internistą lub podologiem.

Objawy

Mianem halluksa określa się okrągły, twardy guz po zewnętrznej stronie stawu palucha. Halluks powstaje, gdy kości stawu u podstawy palucha przemieszczają się, a paluch kieruje się w stronę drugiego palca stopy. Proces ten wypycha staw palucha na zewnątrz, zaś w wyniku ucisku na kość od wewnętrznej strony buta puchną tkanki i może utworzyć się odcisk.
Halluksy mogą powstawać w wyniku określonego sposobu chodzenia i zazwyczaj są przypadłością dziedziczną. Mogą spowodować powstanie odcisków, pęcherzy i palca młoteczkowatego. Jedną z przykrych konsekwencji występowania halluksów jest problem ze znalezieniem odpowiednich butów, a źle dopasowane obuwie powoduje, że dolegliwość staje się jeszcze bardziej bolesna.

Preferowane produkty


Halluksy

Zobacz również

  • o Stopach
  • Komfort Chodzenia
  • Komfort Chodzenia

Komfort chodzeniaPodaj e-mail