Problemy z krążeniem


Uczucie bólu i zmęczenia w nogach może być wywołane przez problem z krążeniem. Jedną z przyczyn jest osłabienie zastawek żylnych i mięśni nóg, przez co krew nie powraca do serca tak efektywnie, jak powinna. Rajstopy przeciwżylakowe są sprawdzonym środkiem wspomagającym powrót żylny, przez co łagodzą silne uczucie bólu i przeciwdziałają pogorszeniu się dolegliwości.

Profilaktyka

Krążenie poprawiają ćwiczenia, które wspomagają przepływ krwi i wzmacniają mięśnie nóg. Można zacząć od spokojnego codziennego spaceru. Zginanie stóp w kostkach i wykonywanie nimi ruchów okrężnych co pół godziny, poruszanie palcami stóp w butach oraz wykonywanie przysiadów i biegu w miejscu również pomagają utrzymać zdrowe krążenie.

Jeżeli istnieje konieczność siedzenia przez dłuższy czas, nie należy zakładać nogi na nogę.

Żylaki

Są nieestetyczne, swędzą i powodują dyskomfort. Żylaki pojawiają się także podczas ciąży, gdy ucisk, jaki wywiera powiększająca się macica, może utrudnić przepływ krwi powracającej z nóg do serca, przez co żyły w nogach rozciągają się. Zmiany hormonalne zachodzące podczas ciąży także odgrywają pewną rolę, ponieważ mięśnie ścian naczyń żylnych nóg ulegają wówczas rozluźnieniu, przez co zastawki pracują mniej wydajnie.

Jeżeli rodzice lub ich rodzice mieli problemy z krążeniem krwi w nogach, znajdujesz się w grupie ryzyka oddziedziczenia po nich tej dolegliwości.

Jeżeli praca wymaga siedzenia lub stania bez ruchu przez dłuższy czas, żyły narażone są na ryzyko powstania żylaków.

Również urazy sportowe, jak choćby podczas grania w piłkę nożną, mogą spowodować powstanie żylaków.

Zapalenie żył

Może spowodować zaczerwienienie, podniesienie temperatury i ból wzdłuż przebiegu żył.

Zakrzepica

Nieprawidłowy powrót krwi z nóg zwiększa ryzyko powstania zakrzepów w żyłach. W niektórych sytuacjach mogą one doprowadzić do powstania zakrzepicy żył głębokich.


Problemy z krążeniem

Zobacz również

  • o Stopach
  • Komfort Chodzenia
  • Komfort Chodzenia

Komfort chodzeniaPodaj e-mail